4 ocak 1986 yılunda Hollanda’nın Breda kentinde dünyaya gelmişim. Göbek ismim Manolya ancak babanemin isteği üzerine Birsen olarak değiştirilmiş. Okul hayatım anaokulundan başlayarak iletişim problemi ile geçti. Ana- ve ilkokulda oyunlarda hep lider oluyordum yada olmak istiyordum ve arkadaşlarımla aramda sorun olmaya başladı ve yalnız bırakıldım. Bu sorun yıllarca devam etti. Arkadaşlık kurabilme konusunda çok zorluk çektim.

Orta ögrenimin daha da zordu benim için. Ergenliğin ağır bastığı bu dönemde sınıf arkadaşlarım beni ya dışlıyor yada beni sinirlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Yüksek öğrenimimi işletme, yönetim ve hukuk alanında yaptım. Üniversite dönemi de benim için hiç kolay olmadı. Sınıfta neredeyse hiç konuşmadığım için hocalarım ve sınıf arkadaşlarım tarafından uyarılıyordum. Genellikle şaka yollu uyarılar alıyordum. Tabi her şakanın altında bir gerçek payı vardır ilkesi ile. Hatta bir defasında hocalarımdan biri “Birsen sen konuşma özürlü müsün” diye sormuştu.

Üniversiteyi bitirmeden 2,5 ay önce, bana otizm teşhisi konuldu. Otizm hakkında hiç bir bilgim yoktu ve bu konuda daha önce hiç bir şey duymamış okumamıştım. Kitaplar okuyarak ve başka otizmli bireylerle tanışarak kendimi daha iyi tanımaya başladım. Türkiye’de bazı anne ve babaların benim otizmli olduğumu inanmadıkları için, 2008 senesinde birinci kitabımı yazmaya başladım. Türkiye’de normal ve yüksek zekalı yetişkin otizmliler pek bilinmiyor. Otizmin geniş bir spektrumun olduğu halde, sadece ağır otizmli ve zihinsel engelli çocukların otizmli olduğu düşünülüyor.

Birinci kitabım ‘Bende artık fark edilmek istiyorum’ 2010 senesinde Hollanda, Belçika ve Türkiye’de yayınlandı. Bu kitapta çok açık bir şekilde otizm teşhisimi alan dek olan hayatımı anlatıyorum. Nisan ve haziran 2013te ikinci kitabım ‘Otizmle ile yaşamak’ Hollanda, Belçika ve Türkiye’de yayınlandı. Bu kitabımda otizmle yaşamımda nasıl bir mücadele geçirdiğimi anlatıyorum. Bu kitap aslında hayatımın otizm teşhisini aldıktan sonraki dönemini anlatıyor.

2015 senesinde ‘Otizm benim dünyam’ adlı kitabım yayınlandı. Bu kitapta küçük şiirlerle otizm ile olan hayatımı okuyucularla paylaştım. ‘Bende artık fark edilmek istiyorum’, ‘Otizmle ile yaşamak’ ve ‘Otizm benim dünyam’ kitapları Hollandaca ve Türkçe dillerinde yazılmıştır. Kitaplar hakkında daha geniş bilgiyi kitaplar bölümüne tıklayarak bulabilirsiniz.

Otizm konusunda kendimi eğitmek için, 2011 ve 2014 yılları arasında Belçika’da otizm uzmanlığı bölümünü okudum ve mezun oldum. Otizm uzmanlığı bölümünde teorik olarak otizm hakkında çok şey öğrendim ve otizmli bireylerle çalıştım. Otizm uzmanlığı bölümünden mezun olduğum için otizmli bireylere profesyonel bir şekilde rehberlik yapabiliyorum.

Otizm dışında boş zamanlarımda makale yazmayı, kitap okumayı seviyorum. Erkek arkadaşımla zaman geçirmek, Hollanda kraliyet ailesini takip etmek (özellikle Kraliçe Maxima), müzik dinlemek, sosyal medyayı takip etmek ve trenle seyahat etmek en sevdiğim şeyler arasında. Günlük hayatımda 2009’dan beri Breda belediyesinde memure olarak çalışıyorum.