Bu sayfada benim kitaplarımı bulabilirsiniz.

Ben de Artık Fark Edilmek İstiyorum, Yetişkin Bir Otistikin Güncesi
Bu benim birinci kitabım ve otizm teşhisimi almandan önceki hayatımı ve çocukluğumu anlatıyor. Çocukluğumu merak edenlere bu kitabımı okumalarımı öneririm.
molla kapak matbaBugün bir kitap okudum. Otistik bir bayan hakkında… Zor bir çocukluk, geç tanı, sosyal, aile ve iş hayatında sorunlar… Birçok acı ve engele rağmen üniversite eğitimi, iki kitap ve Breda Belediyesi’nde çalışma hayatı… Bize çok şey anlatıyor bu hanımefendi ama ilk olarak her otistiğin aynı olmadığını söylüyor. Aynı değiller evet ama insanları damgalamayı bırakın, tüm zorluklara rağmen yarattıkları hayata saygı duyun ve onları tüm bu uğraşları için ayakta alkışlayın. Şimdi ayaktayım ve ellerim patlarcasına alkışlıyorum bu yürekli bayanı ve onun gibi, fiziksel, ruhsal ve zihinsel problemine rağmen hayata tutunan milyonlarca güzel yürekli insanı. -Dr. Semih Dikkatli-

Dili: Türkçe
Yayınevi: İlkim Ozan Yayınları
ISBN: 9786056401152

Otizm ile yaşamak kitabı
molla kapak matba
“Engellerle karşılaştığında yılmak yerine bu engelleri aşma yolunda çözüm üreten insanlar, insanlığı ileri taşımış olanlardır. Birçok insanla birlikte, kendisinin de karşılaştığı problemlere bulduğu çözümleri, dönüp de diğer insanlarla paylaşanlara ise ancak saygı duyulur. Birsen Başar böyle biri işte.

Birsen Başar’a, 2007 yılında, Hollanda’da, 21 yaşında otizm teşhisi konuldu. Ancak Başar’ı diğer otistiklerden ayıran tek özellik tanısının bu kadar geç yaşta konmuş olması değil sadece. Başar, yüksek işlevlere sahip bir otistik: Başarılı bir öğrenim hayatı geçirmiş, dört dil bilen, yaşadığı kentin belediyesinde çalışan biri.

En önemli ayırt edici noktası ise, hiç şüphesiz, içinden geçtiği süreci insanlarla paylaşıyor olması. Başar, yıllardır Hollanda ve Türkiye’de çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde otizm seminerleri veriyor, yaşadıklarını kaleme alıyor. Hayatını anlatan, ‘Birsen’ adında bir de belgesel çekilmiş durumda.

Bir anlamda, Birsen Başar bize, ‘İçeriden bildiriyor’…

Otizm hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere, otizmi yaşayanlara, otizmle yaşayanlara birinci elden çok değerli bir rehber sunuyor.

Otizmle Yaşamak, Birsen Başar’ın ikinci kitabı.
Ve yine okunmayı fazlasıyla hak ediyor…”

Dili: Türkçe
Yayınevi: İlkim Ozan Yayınları
ISBN: 9786056401114

Otizm Benim Dünyam kitabı
otizm-kapak
Birsen Başar’ın “Ben de Artık Fark Edilmek İstiyorum” ve “Otizmle Yaşamak” adlı kitapları Hollanda ve Türkiye’de yayınlandı. “Otizm Benim Dünyam”ın diğer iki kitaptan farkı, yazıların şiirsel dille kaleme alınışı. Birsen Başar’ın amacı yaşadığı olayları öz ve net bir şekilde okuyucuya sunabilmekti.

Birsen Başar bu kitapla spesifik bir durumda neler yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatmış. Çünkü yaşadıklarını ve hissettiklerini yazarak insanların kendi dünyasına dâhil olmalarını ve otizmi anlamalarını istemiş. Bu kitapta otizm dünyasıyla ilgili birçok konuyu işlemiş. Örneğin; laleler, bulmacalar, iletişim, iş yaşamı, sosyalleşmek, arkadaşlık ve daha birçok konu… Birsen Başar okuyucuları kendi dünyasına davet ediyor. Böylelikle otizmi daha iyi anlayacaklarını umuyor…

İnsanların otizmi iyi
Anlamaları ve bilmeleri için
Değişik çalışmalarda bulunuyorum
Kitaplar yazıyorum ve
Seminerler veriyorum
İnsanlara otizm hakkındaki
Fikirlerimi ve görüşlerimi
Anlatmaya çalışıyorum ama
Herkesin benim gibi düşünmediğini
Görüyor ve anlıyorum
Benim gibi herkesin
Düşünmediğini kabul etmem gerekiyor
Bu dünyada yoksa
Değişik insan olmazdı
Kişisel bir şey değil
Sadece değişik düşünüyoruz
Onlara başarı dileyerek
Birbirimizden ayrılıyoruz.

-Birsen BAŞAR-
Dili: Türkçe
Yayınevi: İlkim Ozan Yayınları
ISBN: 9786058428737

Bütün kitaplarımı Türkiye’de gerekli kitapçılarda bulabilirsiniz.